in

LoveLove OMGOMG

Ataki złości i burze entuzjazmu – Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami – Wybuchy złości i przypływy energii

Ataki złości i burze entuzjazmu

Czy ty też to wiesz? Jest poniedziałek rano po przytulnym weekendzie i wszyscy członkowie rodziny są już w szatni i gotowi do wyjścia.

I wtedy dzieje się: starsza nie może zapiąć kurtki, bo zamek wplątał się w materiał. Dla nas, dorosłych, jest to po prostu drobnostka, której nie bierzemy pod uwagę. U dziecka sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W ciągu kilku sekund zalewa go fala emocji, którym nie jest w stanie przeciwdziałać. To omdlenie prowadzi do znacznego ataku wściekłości z krzykiem, tupaniem i przeklinaniem.

Takie sytuacje zdarzają się codziennie w każdej rodzinie. Motyw ubierania się jest niewątpliwie jednym z klasyków ataku wściekłości. Jako rodzic często zadajesz sobie pytanie: jak dziecko może nagle dać się tak opanować emocjom?

Te dziecinne reakcje na zwarcie wskazują, że dziecko jest przytłoczone swoimi emocjami i sytuacją. Ale co dokładnie dzieje się z Twoim dzieckiem i jak możesz je najlepiej wesprzeć? Kluczem do tego jest sposób, w jaki dzieci radzą sobie z uczuciami.

Między wzniesieniem się ku niebu a zasmuceniem na śmierć

Między wzniesieniem się ku niebu a zasmuceniem na śmierć
Między wzniesieniem się ku niebu a zasmuceniem na śmierć

Jako dorośli potrafimy sobie poradzić z zalewem wrażeń i emocji, zarówno dobrych, jak i szkodliwych. Dzieci wciąż muszą nauczyć się radzić sobie ze swoimi uczuciami. Radzenie sobie z dobrymi uczuciami na pierwszy rzut oka nie wydaje się takie trudne. Kiedy Twoje dziecko z radością rzuci Ci się na szyję, a jego oczy zaświecą się w dniu urodzin, jesteś szczęśliwy. Rodzice są bardziej zaniepokojeni tym, jak ich dzieci radzą sobie z frustrującymi i nieprzyjemnymi uczuciami.
Naucz się klasyfikować swoje uczucia już na wczesnym etapie – rodzice mogą być wielką pomocą i wzorem do naśladowania.

Każdy, kto kiedykolwiek musiał przenosić swoje wściekłe dziecko na barana ze strefy narzekań w supermarkecie do samochodu, wie, o co w tym wszystkim chodzi. Lub gdy prosta gra planszowa staje się wyzwaniem, ponieważ wszystko leci przez salon, gdy tylko dziecko przegra. Większość rodziców cierpi i aż za dobrze wie, jak szybko i mocno frustracja i złość mogą wpłynąć na ich dzieci.

Oczywiście nie jest tak, że nic nas, dorosłych, nigdy nie denerwuje. Ale przynajmniej w teorii wiemy, jak odpowiednio przekazać nasze uczucia otaczającym nas osobom.

Nasz mózg wykorzystuje unikalny zestaw narzędzi do regulowania naszych emocji i dostosowywania naszych działań w sposób społecznie akceptowalny. W badaniach mózgu i neuronauce nazywa się to funkcjami wykonawczymi. Mamy na myśli kontrolę impulsów. Składa się z trzech obszarów:

 1. Za pomocą hamowania lub hamowania reakcji możemy zatrzymać i stłumić reakcję impulsywną. Następnie jest czas na przemyślenie i podjęcie decyzji, jaka reakcja jest właściwa. Dzieciom wciąż często tego brakuje.
 2. Istotną rolę odgrywa również rozwój pamięci roboczej. Służy do przechowywania, rozumienia i przetwarzania informacji. Pamięć robocza jest również kluczem do planowania działań. Jest to niezwykle istotne, aby dzieci mogły świadomie radzić sobie z emocjami.
 3. I wreszcie, ponowne skupienie uwagi jest również istotnym narzędziem. Dzięki tej umiejętności dzieci mogą uwolnić się od nieprzyjemnych emocji. Tylko w ten sposób dziecko może skierować swoją uwagę na inne rzeczy i samodzielnie przezwyciężyć negatywne emocje.

Badania pokazują, że dzieci muszą stopniowo uczyć się i trenować te funkcje wykonawcze, aż do osiągnięcia wieku dojrzewania. Zaczyna się to około pierwszego roku życia, kiedy dzieci postrzegają siebie i swoje otoczenie w inny sposób. Od około trzeciego roku życia maluchy dowiadują się więcej o różnych aspektach kontroli impulsów i zachowania. Rozpoznają, kiedy inni są smutni, i potrafią pocieszyć i pomóc. Nauczyłeś się także, że krzywdzenie innych nie jest w porządku, jeśli stawiasz na swoim. Oczywiście, jak wie wielu rodziców, sprawdza się to tylko w praktyce.

Przeczytaj także: W ten sposób możesz z miłością wyznaczać granice swoim dzieciom

Rozumienie emocji: dlaczego musimy się tego wszystkiego uczyć?

Rozumienie emocji: dlaczego musimy się tego wszystkiego uczyć?
Rozumienie emocji: dlaczego musimy się tego wszystkiego uczyć?

Dzieci i młodzież znajdują się na etapie szkolenia, w którym nic nie idzie gładko. Niepowodzenia są nieuniknione i całkowicie w porządku. Należy o tym pamiętać, ponieważ odciąża to dzieci i Ciebie jako opiekuna.

Zwłaszcza jeśli chodzi o negatywne uczucia, powinieneś mieć świadomość, że podczas ataku emocjonalnego Twoje dziecko nie walczy przede wszystkim z Tobą, ale z odpowiadającą Ci emocją. Jest to istotna informacja dla wielu rodziców, którzy w przeciwnym razie ryzykują odwoływanie się do emocjonalnych bombardowań swoich dzieci. Nie ma wątpliwości, że to wszystko jest wyczerpujące. Jednak ten rozwój emocjonalny jest niezbędny dla życia dzieci we wspólnocie społecznej.

Dzieci szukają pocieszenia i bliskości po przykrych doświadczeniach.
Nie chodzi tylko o nieprzyjemne uczucia. Równie ważne jest, aby dzieci świadomie radziły sobie ze swoimi pozytywnymi emocjami, postrzegały je i komunikowały. Tylko w ten sposób będą wiedzieć później, jako dorośli, co jest dla nich dobre, a co nie. Zrozumienie emocji polega na tym, że dzieci uczą się radzić sobie z całą gamą ludzkich emocji.

Ludzie to zwierzęta stadne.

Wszyscy potrzebujemy umiejętności emocjonalnych, aby dobrze żyć w społeczności i zachowywać się społecznie. Istnieje bezpośredni związek pomiędzy rozwojem funkcji wykonawczych a zachowaniami społecznymi. Różne badania wykazały, że dzieci, które dobrze radziły sobie z zarządzaniem swoimi emocjami, zachowywały się bardziej społecznie w stosunku do rówieśników niż inne. Twoje dziecko może prawidłowo ocenić pozytywne i negatywne emocje innych osób tylko wtedy, gdy rozumie własne uczucia.

W rodzinie lub środowisku rodzinnym powinieneś i możesz czasami pozwolić sobie na odpuszczenie. Można energicznie tupać w gniewie lub wskakiwać w ramiona mamy z podekscytowania. Ale dzieci muszą wiedzieć, jak regulować swoje emocje, gdy jest to najważniejsze lub gdy wymagają tego pewne sytuacje. W przypadku większości ludzi ma to miejsce najpóźniej w żłobku lub przedszkolu, gdzie należy również liczyć się z innymi.

Umiejętności społeczne są podstawą prawdziwych przyjaźni.
Umiejętności społeczne stają się jeszcze ważniejsze w szkole. Dzięki nim możliwe jest nauczanie i uczenie się w grupach. Dzieci muszą nauczyć się wypracowywać kompromisy i wspólnie znajdować rozwiązania.

Silne emocje to także prawdziwy pokaz siły i forma stresu dla dzieci. Niezależnie od tego, czy jest to napad złości, czy radość z jazdy na kucyku, nie ma to większego znaczenia. Później maluchy są wyczerpane fizycznie i psychicznie i potrzebują odpoczynku i Twojej uwagi.

Dzięki uważności Twoje dziecko może regulować swoje emocje!

Rozwój umiejętności emocjonalnych stanowi ogromne wyzwanie dla dzieci i rodziców. Uważność może być naturalnym czynnikiem stymulującym rozwój. Oznacza to, że emocje własne i grupy społecznej można obserwować i odzwierciedlać w sposób nieoceniający.

W ten sposób dzieci mogą szybciej dostrzegać, okazywać lub ukrywać swoje uczucia. Uważne postrzeganie emocji oznacza bycie świadomym siebie tu i teraz w sposób nieoceniający. Dzieci zwykle robią to znacznie szybciej niż dorośli. I właśnie tego powinieneś używać.

Możesz na przykład wprowadzić rytuał wdzięczności wieczorem, aby zintegrować tę formę uważności ze swoim codziennym życiem. Opowiadacie sobie nawzajem o wydarzeniu dnia, za które jesteście szczególnie wdzięczni. Ten rytuał jest idealny na brzeg łóżka, aby zakończyć dzień w dobrym nastroju. Przy odrobinie praktyki wkrótce będziesz w stanie myśleć o więcej niż jednej rzeczy.

Wdzięczność skupia się na dobru. Spróbuj stworzyć dla swojego dziecka wyspy, na których będzie mogło zastanowić się nad sobą. Jak zawsze nie ma „złotego środka”. Ale jest królewski kierunek. Oto zasada: Uważaj na własne emocje i pozostawaj w kontakcie. Twoje dziecko musi wiedzieć, że negatywne uczucia są normalną częścią życia. Żadne uczucie nie jest złe; każdy ma swoje miejsce. Właściwe radzenie sobie z naszymi uczuciami jest niezwykle istotne. Z jednej strony obejmuje to uważne rozpoznawanie uczuć i prawidłowe ich nazywanie. Ale dzieci muszą także znać swoje wyzwalacze emocjonalne i wiedzieć, jak mogą na nie wpływać, wzmacniając swoje poczucie własnej skuteczności.

Ćwiczcie wspólnie rozumienie emocji.

Ćwiczcie wspólnie rozumienie emocji.
Ćwiczcie wspólnie rozumienie emocji

Jeśli chcesz czegoś nauczyć swoje dziecko, łatwiej będzie Ci to zrobić poprzez zabawę. Poniższe praktyki pomogą Ci rozmawiać z dzieckiem o uczuciach i ćwiczyć jego uważną świadomość.

 1. Interpretacja mimiki: rozpoznawanie uczuć i nastrojów.
  Zbierasz różne twarze ze starych magazynów lub gazet i wycinasz je. W pierwszym kroku wspólnie określacie nastrój poszczególnych twarzy. Spróbuj znaleźć twarze, które odzwierciedlają wszystkie siedem podstawowych emocji. Są to złość, pogarda, radość, wstręt, smutek, strach i zaskoczenie. Następnie sortujesz osoby smutne lub w złym nastroju po lewej stronie i osoby w pozytywnym nastroju po prawej stronie. Możesz to również zrobić ze zdjęciami rodzinnymi; tutaj zwykle znajdziesz szerszy wybór emocji. Celem ćwiczenia jest umożliwienie dziecku rozpoznania nastroju na podstawie wyrazu twarzy.
 2. Mówienie o emocjach
  Zaplanuj konkretną porę dnia, późne popołudnie lub wieczór wcześniej i porozmawiaj o różnych uczuciach, jakie towarzyszyły Ci w ciągu dnia, zarówno dobrych, jak i negatywnych. Możesz w tym celu skorzystać z pamiętnika uczuć „Dobre uczucie”. Wszystkie chwile wdzięczności w ciągu dnia również znajdują swoje miejsce w Twoim rytuale wdzięczności.
 3. Ćwiczenie uważności Flash
  Od czasu do czasu spontanicznie pytaj dziecko, jak się czuje. Poproś ich, aby zatrzymali się na chwilę i uważnie posłuchali siebie. W ten sposób dzieci mogą ćwiczyć postrzeganie i opisywanie swojego świata emocjonalnego. Staraj się kierować dzieckiem w zauważaniu wszystkich emocji.
 4. Skrzynka złości i żalu
  Dla starszych dzieci: Zróbcie razem pudełko na smutki z pudełka po butach. Następnie Twoje dziecko opisuje późniejsze doświadczenie frustracji lub złości na papierze tak dokładnie, jak to możliwe, i wrzuca je do pudełka. Dzięki temu łatwiej jest rozumieć emocje i wyrażać je.
 5. Krytyka manewru
  Kiedy złość i frustracja opadną, wspólnie przeżyjcie to doświadczenie i zastanówcie się, jak mogłaby wyglądać właściwa reakcja. Na przykład w przypadku problemu z zamkiem błyskawicznym wystarczyłoby, gdyby syn od razu powiedział mi, że się denerwuje i potrzebuje pomocy.

Poszukiwanie wzorców do naśladowania: Twoja rola

Jak zawsze bardzo pomaga, jeśli sam jesteś wzorem do naśladowania. Sposób, w jaki radzisz sobie ze swoimi uczuciami, kształtuje Twoje dziecko. Wspieranie i edukowanie dzieci zawsze oznacza przyjrzenie się sobie. Nie unikniesz kwestionowania swojego zachowania i walki ze złymi nawykami.

Brzmi to nudno, ale możesz być pewien, że pozytywnie wpłynie to na Ciebie i Twoją rodzinę. Z ręką na sercu: czasami nie podoba Ci się to, czego się o sobie dowiadujesz. Staraj się także zachować uważność i nie oceniać; nikt nie jest idealny. Przyjrzyj się sobie uważnie i zadaj sobie następujące pytania:

 1. Jak radzisz sobie ze swoimi emocjami? Czy dajesz przestrzeń złości i frustracji, entuzjazmowi i radości?
 2. Czy mówisz w porę, gdy czegoś jest dla Ciebie za dużo, czy też znosisz sytuację, aż eksplodujesz?
 3. Czy otwarcie mówisz o swoim stanie emocjonalnym? A także o nieprzyjemnych emocjach, czy też „wszystko zawsze jest świetnie”?

Zmiany nie zachodzą jednocześnie; najpierw należy ustalić nowe procedury. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i dziel się swoimi emocjami. Razem możecie opracować strategie, które pasują do Twojego codziennego życia.

Bądź cierpliwy wobec siebie i swojego dziecka. Być może będziesz musiał wrócić i zastanowić się nad swoimi emocjami i sposobami radzenia sobie z nimi. Skorzystaj z okazji, aby zrobić to razem ze swoim dzieckiem.

Written by Ewa Frankowski

3 Comments

Leave a Reply

3 Pings & Trackbacks

 1. Pingback:

 2. Pingback:

 3. Pingback:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Najlepsze zagadki z hobbita z Odpowiedziami

40+ Najlepsze zagadki z hobbita z Odpowiedziami

W ten sposób możesz z miłością wyznaczać granice swoim dzieciom

W ten sposób możesz z miłością wyznaczać granice swoim dzieciom