in

LoveLove OMGOMG

5 wskazówek na skuteczną poranną rutynę z dziećmi

Jak stworzyć poranną rutynę dla dzieci, która naprawdę działa

wskazówek na skuteczną poranną rutynę z dziećmi

5 wskazówek na skuteczną poranną rutynę z dziećmi

Poranek to dla wielu rodziców trudna pora dnia. Jeśli wcześniej miałeś ustalony harmonogram wyjścia z domu na czas, w przypadku dzieci jest to znacznie bardziej skomplikowane. Ubierz dzieci, zjedz śniadanie, wypełnij pudełka na drugie śniadanie (i ewentualnie przygotuj torbę gimnastyczną) i zaopatrz się w strój. W gorączkowych czasach czasami trudno jest utrzymać wszystko płynnie. W tym artykule dzielimy się 5 wskazówkami dotyczącymi skutecznej porannej rutyny z dziećmi. W ten sposób wszyscy, łącznie z Tobą, rozpoczynają dzień (szkolny) zrelaksowani i dobrze przygotowani!

Znaczenie dobrej porannej rutyny

Skuteczna poranna rutyna może być nieoceniona na resztę dnia. Jeśli rano wszystko pójdzie gładko, Twój dzień i reszta rodziny zacznie się pozytywnie.

Rozpoczynając każdy dzień mniej więcej w ten sam sposób, wszyscy w rodzinie przyzwyczajają się do określonej rutyny i nawyków. Dzięki temu mycie zębów, mycie, ubieranie, jedzenie śniadania i pakowanie torebek ostatecznie odbywają się na autopilocie. W końcu każdy wie, czego się od niego oczekuje. Zmniejsza to stres podczas dyskusji i zapewnia spokój ducha.

5 wskazówek na poranną rutynę z dziećmi

wskazówek na poranną rutynę z dziećmi
wskazówek na poranną rutynę z dziećmi

Poranna rutyna wygląda inaczej dla każdego, ponieważ w każdej fazie wymagane są inne czynności. Z dzieckiem masz inny poranek niż z nastolatkami w domu. W końcu chcesz, aby rutyna odpowiadała Twojej rodzinie i potrzebom. Jednak kilka ogólnych wskazówek sprawi, że poranna rutyna z dziećmi przebiegnie sprawnie.

1. Wstań na czas

Oczywiście wolałbyś pozostać rano w łóżku jak najdłużej, ale niestety często nie poprawia to struktury poranka. Aby dobrze rozpocząć dzień i efektywnie wykonywać poranne czynności z dziećmi, mądrze jest wstawać o czasie.

Wstając wcześnie rano z łóżka, masz na chwilę królestwo dla siebie. Można się spokojnie obudzić, napić kawy i bez zgiełku przygotować się na dzień. To poprawia nastrój, ale także sprawia, że reszta poranka przebiega gładko.

2. Buduj regularność

Poranna rutyna działa najlepiej, gdy każdy poranek wygląda mniej więcej tak samo. W ten sposób każdy może przyzwyczaić się do określonego rytmu i zadań. Trzymając się ustalonej struktury, na początku dnia jest mniej dyskusji i kłótni. Pomyśl o umyciu zębów i ubraniu się przed zejściem na dół, wspólnym nakryciu stołu (lub przygotowaniu go poprzedniego wieczoru), zjedzeniu śniadania, a następnie napełnieniu pudełek z drugim śniadaniem, podczas gdy dzieci będą mogły się chwilę pobawić.

Przeczytaj także: Jak edukować dzieci w zakresie prawidłowego odżywiania?

3. Rozłóż ubrania

Rozłóż ubrania
Rozłóż ubrania

Poranne ubieranie dziecka może być prawdziwym wyzwaniem. Dyskusje na temat tego, co się nosi, ulubionych skarpetek, które nagle zniknęły, trudności z guzikami i zamkami powodują duży stres. Przygotowując wszystkie ubrania poprzedniego wieczoru, możesz wyeliminować wiele z tych napięć.

Wieczorem wspólnie z dzieckiem wybierzcie strój na kolejny dzień. Idealnie jest to strój, który mogą założyć samodzielnie. Umieść te ubrania w pokoju, a następnego ranka Twoje dziecko będzie mogło samodzielnie się ubrać.

4. Korzystanie z harmonogramu

Poranna rutyna działa najlepiej, gdy wszyscy wiedzą, czego się od nich oczekuje. Sporządzając harmonogram, możesz łatwo uzyskać wgląd w to, co należy zrobić rano. Możesz ułożyć taki harmonogram, ale możesz też skorzystać z magnetycznej tablicy do planowania dla dzieci.

Dzięki harmonogramowi lub tablicy do planowania możesz zapewnić dziecku rano trochę niezależności. Wiedzą, czego się od nich oczekuje i potrafią sami nad tym popracować. Używaj ikon do mycia zębów, ubierania się, czesania włosów i jedzenia śniadania, jeśli Twoje dziecko nie potrafi czytać.

5. Przygotowanie śniadania

Rano dużą część czasu spędzasz na jedzeniu śniadania. To dobrze: w końcu śniadanie jest ważne i dobry początek dnia. Ale jeśli możesz tutaj zaoszczędzić czas, jest to oczywiście premia.

Przygotowanie śniadania poprzedniego wieczoru pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu rano. Nakryj stół wieczorem. Wtedy możesz od razu rano usiąść. Możesz nawet samodzielnie przygotować śniadanie. Na przykład wieczorem przygotuj koktajl lub przygotuj miskę owsianki owsianej. Dobre przygotowanie gwarantuje dobry początek dnia z dziećmi.

Written by Ewa Frankowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Jak kształtować u dzieci pozytywne nawyki cyfrowe

Jak kształtować u dzieci pozytywne nawyki cyfrowe?

Odkryj dlaczego budzić autonomię dziecka

Odkryj dlaczego budzić autonomię dziecka i jej etapy