in

LOLLOL LoveLove OMGOMG WTFWTF CuteCute AngryAngry CryCry

35+ Zagadki dla Dzieci 10 12 lat z Odpowiedziami

Przeczytaj, pobierz lub wyślij znajomym, rodzinie i bliskim tę wspaniałą kolekcję zagadki dla dzieci 10 12 lat z odpowiedziami.

Zagadki dla Dzieci 10 12 lat z Odpowiedziami

Zagadki dla dzieci 10 12 lat to świetna technika zachęcająca dzieci do ćwiczenia skomplikowanego myślenia podczas zabawy.

Zagadki mogą pomóc 10-12-letnim dzieciom w innym używaniu mózgu, rozwijając umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów oraz będąc zabawną grą. Mogą również pomagać dzieciom w słownictwie i czytaniu.

10 12 lat dzieci mogą szybko i ekscytująco poznawać otaczający je świat, rozwiązując zagadki i łamigłówki. Dzieci, które rozwiązują zagadki, rozwijają kreatywne myślenie, generują powiązania i korelacje oraz wyciągają wnioski. Jest to doskonała technika dla dzieci w wieku 10-12 lat, która rozwija ich zdolność krytycznego myślenia.

Ta kolekcja zagadki dla dzieci 10 12 lat z odpowiedziami o różnym stopniu trudności, od prostych do złożonych, z pewnością sprawi, że wszyscy będą się śmiać przez cały czas.

Zagadki dla Dzieci 10 12 lat

1. Mężczyzna goli się wiele razy w ciągu dnia, ale na koniec dnia nadal ma brodę. Jak to jest możliwe?

zagadki dla dzieci 10 12 lat
zagadki dla dzieci 10 12 lat
Odpowiedź
Mężczyzna jest fryzjerem.
Wyjaśnienie: Ta gra zagadek z góry przyjmuje pojęcia. Zakładamy, że mężczyzna goli własną twarz, ale tak nie jest! Otwarty umysł i dostrzeganie innych możliwości nazywa się „myśleniem lateralnym”, a nastolatki nauczą się tej techniki, rozwiązując zagadki takie jak ta.

2. Osoba, która to robi, nie potrzebuje tego, podobnie jak osoba, która to kupuje. Ale osoba, która go używa, nie może go zobaczyć ani poczuć. Co to jest?

zagadki dla dzieci 10 12 lat z odpowiedziami
zagadki dla dzieci 10 12 lat z odpowiedziami
Odpowiedź
Trumna.
Wyjaśnienie: Ta zagadka zdecydowanie ma w sobie coś makabrycznego, ale jeśli twoja nastolatka interesuje się Halloween, tajemnicami morderstw lub przerażającymi filmami, ta może być dla nich. Co więcej, jest to śmiertelnie trudne do rozwiązania!

3. Wyrzucasz moje zewnętrze, zjadasz moje wnętrze, a potem wyrzucasz wnętrze. Czym jestem?

zagadki krzyżówki dla dzieci 10 12 lat do druku
zagadki krzyżówki dla dzieci 10 12 lat do druku
Odpowiedź
Kolba kukurydzy.
Wyjaśnienie: Możliwości wydają się nieskończone w tym przypadku, ale jest jedna wskazówka, która może pomóc twojemu nastolatkowi uzyskać
Odpowiedź
słowo „jeść”, aby wiedziało, że to coś, co można skonsumować.

4. Jeśli są trzy jabłka i bierzesz dwa, ile masz?

zagadki dla dzieci 10-12 lat do druku
zagadki dla dzieci 10-12 lat do druku
Odpowiedź
Dwa.
Wyjaśnienie: To brzmi jak zadanie tekstowe z matematyki, ale tak naprawdę nim nie jest. Ponieważ „bierzesz” 2, teraz „masz” 2. Jeśli pytanie brzmiało: „ile zostało?” wtedy odpowiedź brzmiałaby 1.

5. Nazywam drzewa moim domem, ale nigdy nie wchodzę do środka, a jeśli kiedykolwiek spadnę z drzewa, na pewno umrę.

zagadki dla dzieci 10-12 lat krzyrzuwka
zagadki dla dzieci 10-12 lat krzyrzuwka
Odpowiedź
liście.
Wyjaśnienie: Nastolatki albo zrozumieją to od razu (słowo „upadek” może to zdradzić, ponieważ tak nazywa się sezon), albo będą się nad tym zastanawiać przez jakiś czas. Czy to może być wiewiórka? Mały ptak? Nie, odpowiedź jest jeszcze bardziej oczywista – kiedy już wiesz, co to jest.

6. Jestem liczbą nieparzystą. Zabierz list, a wyrównam rachunki. Jakim numerem jestem?

zagadki logiczne dla dzieci 10-12 lat
zagadki logiczne dla dzieci 10-12 lat
Odpowiedź
Siedem.
Wyjaśnienie: Ta zagadka po raz kolejny łączy matematykę z grą słów: Twój nastolatek pomyśli, że szuka rzeczywistej liczby o tych właściwościach — np. przeliteruj słowo „nawet”. Zdradliwy!

7. Jakie słowo jest zawsze źle napisane?

zagadki matematyczne dla dzieci 10-12 lat
zagadki matematyczne dla dzieci 10-12 lat
Odpowiedź
zło.
Opis: Zagadki uwielbiają bawić się w błąd. Tutaj twój nastolatek będzie próbował dowiedzieć się, jak i dlaczego słowo może być pisane błędnie przez cały czas – ale sztuczka polega na tym, że samo słowo jest „złe”. Możesz także przedyskutować, czy słowo „niewłaściwy” powinno być umieszczone w cudzysłowie dla jasności, jak to ma miejsce w tym zdaniu.

8. Co ma 13 serc, ale nie ma płuc ani żołądka?

zagadki qiuzy dla dzieci 10 12 lat do druku
zagadki qiuzy dla dzieci 10 12 lat do druku
Odpowiedź
Talia kart.
Wyjaśnienie: Twój nastolatek prawdopodobnie będzie myślał dosłownie i będzie próbował zapamiętać z lekcji przyrody, jakie zwierzę pasuje do tego opisu! Ale w przypadku zagadek musisz pomyśleć o wielu znaczeniach słów – w tym przypadku, do czego jeszcze może odnosić się „serca”.

9. Jeśli go masz, nie udostępniaj go. Jeśli się tym dzielisz, nie masz tego. Co to jest?

zagadki wiosenne dla dzieci 10-12 lat
zagadki wiosenne dla dzieci 10-12 lat
Odpowiedź
Sekret.
Wyjaśnienie: Temat tej zagadki jest czymś, o czym wie wiele nastolatków — niestety, tajemnice i plotki są prawdopodobnie częścią ich życia. Możesz wykorzystać zagadkę jako początek, aby zapytać ich, co sądzą o zachowywaniu sekretów: Czy kiedykolwiek można dochować sekretu przyjaciela lub przed przyjacielem? Kiedy jest źle?

10. Kiedy kot był na zewnątrz, zaczęło padać. Kot nie mógł znaleźć żadnego schronienia i został całkowicie przemoczony przez deszcz, ale ani jeden włos nie był mokry. Jak to możliwe?

Odpowiedź
To był bezwłosy kot.
Wyjaśnienie: To muszą być jedne z najdziwniej wyglądających zwierząt w okolicy — jeśli twoja nastolatka nigdy ich nie widziała, zrób zdjęcie w Google, a będziesz się śmiać do rozpuku. Nic tak nie łączy ludzi, jak chichotanie z dziwnych rzeczy

Przeczytaj także: 70+ Zagadki logiczne dla dzieci z odpowiedziami

11. Jesteś w ciemnym pokoju z pudełkiem zapałek. W pobliżu są trzy rzeczy: świeca, lampa naftowa i kłoda drewna opałowego. Które zapalasz najpierw?

Odpowiedź
mecz
Wyjaśnienie: Rozwiązanie nie zawsze jest tak skomplikowane, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ta zagadka jest sformułowana tak, abyś skupił się na trzech rzeczach, ale tak naprawdę jest czwarta rzecz, o której prawdopodobnie zapomina twój nastolatek! Decydując, który obiekt lepiej zapalić jako pierwszy, zapominają, że wszystkie trzy obiekty wymagają najpierw zapalonej zapałki.

12. Co wznosi się i nigdy nie opada?

Odpowiedź
Twój wiek.
Wyjaśnienie: To jedna z tych zagadek, które wydają się całkowicie oczywiste, gdy znajdziesz odpowiedź, ale trudne do odgadnięcia, gdy usłyszysz tylko wskazówkę. Sprawdź, czy twój nastolatek może to zdobyć: dorastanie i tak jest dla nich najważniejsze!

13. Co może przejść przez szkło, nie rozbijając go?

Odpowiedź
Światło.
Wyjaśnienie: Szybko myślące nastolatki mogą to zrozumieć od razu, ale jeśli zbytnio skupią się na słowie „łamanie”, będą myśleć o obiektach trójwymiarowych, a pytanie wyda się niemożliwe. Zamiast tego rozwiązywanie zagadek wymaga kreatywności i przyjrzenia się wszystkim możliwościom.

14. Bierzesz udział w wyścigu i wyprzedzasz osobę na drugim miejscu. W jakim miejscu teraz jesteś?

Odpowiedź
Drugie miejsce
Wyjaśnienie: Pierwszą myślą twojego nastolatka jest prawdopodobnie to, że jeśli wyprzedzisz osobę na drugim miejscu, będziesz na pierwszym miejscu – ale to nieprawda, ponieważ osoba na pierwszym miejscu wciąż tam jest. Tylko wtedy, gdy mijasz osobę na pierwszym miejscu, faktycznie jesteś na pierwszym miejscu.

15. Jak wytrzymać 10 dni bez snu?

Odpowiedź
śpisz w nocy.
Wyjaśnienie: To podchwytliwe pytanie! Bierze słowo „dzień” dosłownie, więc zamiast oznaczać 24 godziny, oznacza dzień – w przeciwieństwie do nocy, kiedy ludzie śpią. Możesz także porozmawiać z nastolatkiem, czy uważa to za uczciwe pytanie; i czy kiedykolwiek nauczyciel zadał im podchwytliwe pytanie na teście, które ich zdaniem nie było sprawiedliwe?

Zagadki dla dzieci 10 12 lat

16. Ma cztery palce i kciuk, ale nie żyje. Co to jest?

Odpowiedź
Rękawiczka
Wyjaśnienie: Podobnie jak w przypadku pytania „13 serc”, ta zagadka dotyczy części ciała i przedmiotów nieożywionych. Twój nastolatek może myśleć o zajęciach z biologii i może nawet domyślić się, że odpowiedzią jest martwe ciało (co nie byłoby całkowicie błędne). Ale zamierzona odpowiedź ma więcej wspólnego z myśleniem nieszablonowym lub w tym przypadku z rękawiczką.

17. Dwóch ojców i dwóch synów jedzie samochodem, ale w samochodzie są tylko trzy osoby. Jak?

Odpowiedź
Są dziadkiem, ojcem i synem.
Wyjaśnienie: Ta zagadka logiczna może sprawić, że nastolatka pomyśli, że musi wykonać skomplikowaną matematykę. Ale w tym przypadku bardziej chodzi o zrozumienie, w jaki sposób osoba — na przykład rodzic nastolatka — może nosić jednocześnie dwa tytuły: „ojca” i „syna”.

18. Ten pojazd jest pisany tak samo z przodu, jak iz tyłu. Co to jest?

Odpowiedź
Samochód wyścigowy
Opis: To jedna z najtrudniejszych zagadek dla nastolatków! Chociaż istnieje wiele słów, które są palindromami — pisanymi tak samo od tyłu, jak do przodu — nastolatki będą się dobrze bawić, próbując wymyślić takie, które jest konkretnie pojazdem. Ta zagadka może sprawić, że bardziej docenią język angielski.

19. Co może iść kominem w dół, ale nie może iść kominem w górę?

Odpowiedź
parasol.
Wyjaśnienie: jeśli utknie, powiedz po prostu „Mary Poppins”. Twoja nastolatka może pamiętać, jak oglądała film jako dziecko i jak po tym, jak wyskoczy z komina, jej parasol się otworzy.

20. Tom jest młodszy od Dave'a, ale starszy od Jill. Lou jest starszy od Sally, która jest starsza od Toma. Dave jest starszy od Lou. Kim jest środkowe dziecko?

Odpowiedź
Sally.
Wyjaśnienie: To może wymagać długopisu i papieru (lub aplikacji Notatki na telefonie komórkowym nastolatka). Sztuczka polega na pominięciu drugiej wskazówki, ponieważ nie ma wystarczających informacji, aby wiedzieć, czy umieścić Lou i Sally powyżej, czy poniżej Dave’a, dopóki nie przeczytasz trzeciej wskazówki.

Jestem piłką, która toczy się, ale nie może się odbijać ani być rzucana.

Odpowiedź
Gałka oczna.
Wyjaśnienie: To może sprawić, że usłyszysz „eww, obrzydliwe!” od twojego nastolatka, ale potajemnie to pokochają. A jeśli nie rozumieją, jak można przewrócić gałką oczną (mogą wyobrażać sobie, że ktoś został rzucony – mów o obrzydliwości), przypomnij im, jak uwielbiają „przewracać oczami” na ciebie.

21. Jestem jedynym organem, który nazwał siebie. Czym jestem?

Odpowiedź
mózg.
Wyjaśnienie: To jest całkowicie metapytanie, które twoja nastolatka doceni: jaki organ wymyślił nazwy wszystkich narządów i wszystkiego na świecie, jeśli o to chodzi? Oczywiście ludzki mózg. Oszalały!

22. Kierowca Ubera jedzie w przeciwną stronę ulicą jednokierunkową. Po drodze mija pięciu policjantów, z których żaden go nie zatrzymuje. Dlaczego nie?

Odpowiedź
Ponieważ kierowca Ubera szedł.
Wyjaśnienie: Zaktualizowaliśmy tę opcję z „taksówkarza” na „kierowcę Ubera”, aby była bardziej atrakcyjna dla nastolatków. Ta zagadka oszukuje cię, zwracając twoją uwagę na zawód tej osoby, ale nigdy nie mówi, że dana osoba jest faktycznie zaangażowana w ten zawód w tym czasie.

23. Co jest ciężkiego, gdy idzie się naprzód, ale nie cofa się?

Odpowiedź
Ton.
Wyjaśnienie: To jest gra polegająca na tym, jak czytasz zdanie: Wydaje się, że odpowiedź brzmi „nie jest ciężka”, idąc od tyłu, ale tak naprawdę mówi, że odpowiedź od tyłu brzmi „nie”. Ty i twój nastolatek możecie się dobrze bawić, debatując, czy to pytanie jest również dość sformułowane – zobacz, jak trzyma się ich argument!

24. Co nie ma początku, końca ani środka?

Odpowiedź
pączek.
Wyjaśnienie: To pytanie brzmi bardzo filozoficznie, ale zamiast tego odpowiedź jest bardzo powszechnym przedmiotem. Jeśli twój nastolatek utknął w miejscu, przypomnij mu, jak dostałeś te pyszne słodycze jako specjalną ucztę — przywoła to szczęśliwe wspomnienia, które oboje dzielicie!

25. Dwie osoby grały w szachy i obie wygrały. Jak to się stało?

Odpowiedź
Grali przeciwko innym przeciwnikom.
Opis: Szachy znów są fajne dzięki popularności serialu Netflix The Queen’s Gambit, więc nastolatki mogą docenić tę zagadkę. Podobnie jak gra w szachy, ta zmusza cię do zastanowienia się nad możliwościami, których wcześniej nie brałeś pod uwagę. W tym przypadku odpowiedź leży w informacjach, których tam nie ma; mianowicie nigdzie nie jest powiedziane, że dwie osoby grały przeciwko sobie.

26. Kowboj wjechał do miasta w piątek. Został w mieście przez trzy dni i wyjechał w piątek. Jak to było możliwe?

Odpowiedź
Piątek to imię jego konia.
Wyjaśnienie: Zagadki uwielbiają bawić się nazywaniem postaci po dniach tygodnia, aby zbić cię z tropu. Gdy twój nastolatek zrozumie to mądrze, da mu kolejną strategię rozwiązywania zagadek obejmujących dni tygodnia.

27. Jak daleko lis może wbiec do lasu?

Odpowiedź
W połowie drogi; inaczej uciekłby z lasu.
Wyjaśnienie: Twój nastolatek może pomyśleć, że potrzebujesz konkretnych wymiarów do tego, ale istnieje uniwersalna odpowiedź, której może nie od razu zobaczyć. Powiedz im, że jeśli odpowiedź na zagadkę wydaje się zbyt niemożliwa, prawdopodobnie oznacza to, że istnieje prostsze rozwiązanie.

28. Które słowo jest najmniej podobne do pozostałych? Trzeci, czwarty, piąty, szósty, siódmy, ósmy czy dziewiąty?

Odpowiedź
Trzeci.
Wyjaśnienie: Ta zagadka wydaje się być problemem matematycznym: może twój nastolatek będzie koncentrował się na liczbach nieparzystych lub parzystych lub na parzystych wzorach liczbowych, które są bardziej skomplikowane. Ale to kolejny przypadek błędnej interpretacji, ponieważ tak naprawdę jest to problem angielski: wszystkie inne kończą się na „th”, podczas gdy „trzeci” zaczyna się na „th”.

29. Dziewczyna kupuje tuzin jajek iw drodze do domu wszystkie prócz siedmiu się psują. Ile jajek pozostało nierozbitych?

Odpowiedź
Siedem.
Wyjaśnienie: To kolejna zagadka, w której odpowiedź jest dosłownie zawarta w pytaniu. Ale nastolatki muszą zwracać uwagę na szczegóły, aby go rozwiązać, w przeciwnym razie mogą pominąć istotne informacje lub dokonać mentalnego przeskoku do myślenia, że siódemka faktycznie się zepsuła. W takim przypadku wykonają dodatkową pracę polegającą na ustaleniu, że tuzin to 12, a następnie odjęciu siedmiu, aby uzyskać pięć, co jest nieprawidłowe.

30. Zaczynam od małego, ale kończę w całości, znajdziesz mnie w połowie i w całości.

Odpowiedź
Litera „l”.
Wyjaśnienie: Zagadki również uwielbiają bawić się pisownią słów: więc w tym przypadku nastolatek może szukać dosłownej odpowiedzi, podczas gdy tak naprawdę wskazówka odnosi się do liter w słowach. „Mały”, „pełny”, „połowa” i „kompletny” zawierają „l”.

Zagadki dla dzieci 12 lat

31. Na jakie pytanie nigdy nie możesz odpowiedzieć twierdząco?

Odpowiedź
śpisz?
Wyjaśnienie: To musi być najgłupsze pytanie na świecie, ponieważ ma tylko jedną możliwą odpowiedź (lub powoduje przebudzenie drugiej osoby). Ty i twój nastolatek możecie śmiać się z tego: są szanse, że kiedy byli mali, budzili cię więcej niż raz tym pytaniem, kiedy drzemałeś na kanapie.

32. Co pojawia się, by pozwolić nam odejść, lub co opada, by nas zatrzymać?

Odpowiedź
Kotwica.
Wyjaśnienie: Nastolatki kochające łodzie mogą wymyślić odpowiedź na to pytanie, ale ci, którzy nie byli na żadnej, często mogą nie. Zagadki mogą sprawić, że nastolatki wykroczą poza swoje własne strefy tego, co ich interesuje: jeśli to konieczne, daj im małą wskazówkę, aby pomóc im w drodze.

33. Oto lista sportów: golf, rzutki, tenis, krykiet, piłka nożna, badminton. Co powinno być następne: łucznictwo, boks, squash, gimnastyka czy baseball?

Odpowiedź
Gimnastyka.
Wyjaśnienie: Nastolatki mogą nie rozumieć tej zagadki nawet po znalezieniu odpowiedzi. Nie chodzi o same sporty — to tylko po to, żeby cię zrzucić. I oczywiście nie jest to kolejność alfabetyczna, ale myślenie o kolejności jest bliższe właściwej odpowiedzi. Dlaczego więc gimnastyka jest poprawna? Każdy sport ma o jedną literę więcej niż poprzedni: „badminton” ma dziewięć, więc „gimnastyka” ma 10.

34. Jest pociąg elektryczny, który zmierza na wschód. Więc gdzie się podział dym?

Odpowiedź
Nie ma:
Wyjaśnienie: Podchwytliwe pytanie! Nastolatki będą musiały uważnie słuchać, aby uzyskać właściwą odpowiedź na to pytanie. Zamiast zastanawiać się, czy dym potoczy się w kierunku przeciwnym do kierunku, do którego zmierza pociąg – nie wspominając o tym, jak wiatr wpłynie na dym – muszą po prostu zwrócić szczególną uwagę na kilka pierwszych słów pytania.

Jeśli podobało Ci się czytanie zagadki dla dzieci 10 12 lat, daj nam znać w polu komentarza poniżej lub udostępniając je na swoim profilu na Facebooku. Jeśli uważasz, że te zagadki dla dzieci 10 12 lat z odpowiedziami są pomocne, podziel się nimi ze znajomymi i bliskimi na Twitterze, Instagramie, WhatsAppie lub Facebooku. Dziękuję!

Written by Ewa Frankowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zagadki Detektywistyczne dla Dzieci z Odpowiedziami

30+ Zagadki Detektywistyczne dla Dzieci z Odpowiedziami

zagadki o drzewach dla dzieci

45+ Zagadki o Drzewach dla Dzieci z Odpowiedziami