in

LoveLove OMGOMG

Przytulanie się do dzieci jest niezbędne dla ich przyszłego życia

Powody, dla których przytulanie dzieci czyni życie lepszym

Przytulanie się do dzieci jest niezbędne dla ich przyszłego życia

Przytulanie się do dzieci jest niezbędne dla ich przyszłego życia

Jak często przytulasz swoje dzieci? Często jesteśmy tak zajęci, że możesz stracić to z oczu, ale mamy nadzieję, że nadal znajdziesz czas na dobry uścisk. Różne badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że istnieje wyraźny związek między uczuciem w dzieciństwie a zdrowiem i szczęściem w późniejszym życiu.

Naukowcy popierają pogląd, że ciepło i czułość rodziców mają pozytywny wpływ na ich dzieci przez całe życie. Większa pewność siebie, lepsze wyniki w nauce, lepsza komunikacja między rodzicem a dzieckiem oraz mniej problemów psychologicznych i behawioralnych to tylko niektóre z korzyści przypisywanych silnemu uczuciu w dzieciństwie. Dzieci, które nie mają czułych rodziców, mają mniejszą pewność siebie i czują się bardziej wyobcowane, wrogie i agresywne.

Szczęśliwszy, bardziej odporny i mniej niespokojny

Szczęśliwszy, bardziej odporny i mniej niespokojny
Szczęśliwszy, bardziej odporny i mniej niespokojny

Kilka badań koncentruje się na związku między uczuciami rodziców a szczęściem i sukcesem dzieci. Na przykład naukowcy z Duke University Medical School odkryli w 2010 roku, że dzieci wychowywane przez bardzo kochające i troskliwe matki stają się szczęśliwszymi, bardziej odpornymi i mniej niespokojnymi dorosłymi. W badaniu wzięło udział 500 osób od niemowlęctwa do trzydziestki. Kiedy dzieci miały 8 miesięcy, psychologowie obserwowali ich interakcje z matkami podczas różnych testów rozwojowych.

Psychologowie przyznawali punkty za poziom uczuć i uwagi matki w skali od 1 do 5, od „niskiego do „ekstrawaganckiego”. Prawie 10% matek wykazywało niski poziom uczuć, 85% normalny i około 6% ekstrawagancki.

Trzydzieści lat później te same osoby zbadano pod kątem ich zdrowia emocjonalnego. Dorośli, których matki okazywały ekstrawaganckie lub normalne uczucia, odczuwali mniej stresu i niepokoju. Ponadto byli mniej podatni na wrogość, negatywne interakcje społeczne i objawy psychosomatyczne.

Naukowcy doszli do wniosku, że efekt ten powoduje hormon oksytocyna. Jest to substancja chemiczna w mózgu, która uwalnia się, gdy ktoś czuje miłość i więź. Wykazano wcześniej, że pomaga rodzicom nawiązać więź z dziećmi, ponieważ tworzy między nimi poczucie zaufania i wsparcia. Ta więź pomaga naszemu mózgowi wytwarzać i wykorzystywać oksytocynę, która pomaga dziecku doświadczać bardziej pozytywnych emocji.

Przeczytaj także: Dlaczego rodzicielstwo bliskości jest tak ważne?

Zmiany w mózgu.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles w 2013 roku pokazuje również, że bezwarunkowa miłość i uczucie ze strony rodzica sprawiają, że dzieci są szczęśliwsze emocjonalnie i mniej niespokojne. Mózg zmienia się pod wpływem uczuć. Z drugiej strony negatywne skutki wykorzystywania dzieci i braku uczuć mają konsekwencje psychiczne i fizyczne. Może to prowadzić do wszelkiego rodzaju problemów fizycznych i emocjonalnych przez całe życie. Naukowcy uważają nawet, że uczucie rodzicielskie może faktycznie chronić jednostkę przed szkodliwymi skutkami stresu z dzieciństwa.

Mniej depresji i zaburzeń lękowych

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Notre Dame w 2015 roku wykazało, że dzieci, które okazują czułość rodzicom, są szczęśliwsze jako dorośli. Ponad 600 rodziców zostało zapytanych o to, w jaki sposób byli wychowywani i ile czułości otrzymywali. Dorośli, którzy przyznali, że w dzieciństwie otrzymywali więcej uczuć, wykazywali mniej depresji i lęku oraz byli ogólnie bardziej współczujący. Ludzie, którzy doświadczyli mniej uczuć, częściej zmagali się z problemami psychicznymi, częściej byli zdenerwowani w sytuacjach społecznych i byli mniej zdolni do wczucia się w czyjś punkt widzenia.

Niższy poziom hormonu stresu, kortyzolu

Niższy poziom hormonu stresu kortyzolu
Niższy poziom hormonu stresu kortyzolu

Ponadto zbadano także korzyści płynące z kontaktu „skóra do skóry” u niemowląt. Ta szczególna interakcja, zwłaszcza między matką a dzieckiem, pomaga dzieciom się uspokoić, dzięki czemu mniej płaczą i śpią więcej. Ponadto mówi się, że wspomaga rozwój mózgu. Według artykułu w „Scientific American” dzieci dorastające w ubogim środowisku, takim jak sierociniec, mają wyższy poziom hormonu stresu, kortyzolu, niż dzieci mieszkające z rodzicami. Naukowcy uważają, że głównym czynnikiem powodującym te różnice fizyczne jest brak kontaktu fizycznego w sierocińcu.

Mniej niepokoju podczas stresujących wydarzeń

Ponadto kilka badań dotyczących wpływu masażu pokazuje, że masaż pomaga zmniejszyć lęk u dzieci. Jest to również dobry sposób dla rodziców na nawiązanie kontaktu ze swoimi dziećmi, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Rodzic może zacząć masować swoje dziecko już w niemowlęctwie, co może stworzyć silną więź. Badania pokazują, że dzieci i dorośli poddawani masażowi odczuwają mniejszy niepokój podczas egzaminów, pobytów w szpitalu lub innych stresujących wydarzeń.

Przytulanie to same korzyści

Bez wątpienia przytulanie się z dziećmi ma same zalety. Jak więc zadbać o to, aby w domu było więcej przytulanek?

Zaczyna się, gdy zabierasz dziecko ze szpitala do domu: weź je na ręce, głaskaj i kołysaj w ramionach. Często głaskaj dziecko, aby jego skóra czuła Twój dotyk.

Gdy Twoje dziecko podrośnie, możesz zastosować zabawne podejście, na przykład tańcząc razem lub bawiąc się z przytulającym lub całującym potworem.

W każdym razie upewnij się, że przytulanie jest częścią Twojej codziennej rutyny. Jeśli nie jesteś osobą milutką, przytulaj swoje dzieci w regularnych odstępach czasu, na przykład gdy wychodzą do szkoły, gdy wracają do domu i gdy idą spać.

Miłość i dyscyplina

Miłość i dyscyplina
Miłość i dyscyplina

Kolejnym fascynującym pomysłem jest uwzględnienie uczuć podczas karcenia dziecka. Kiedy rozmawiasz z dzieckiem o tym, co zrobiło źle, możesz położyć mu rękę na ramieniu. Uściskaj dziecko na koniec rozmowy, aby zapewnić dziecko, że nadal je kochasz, nawet jeśli nie jesteś zadowolony z jego zachowania. Jeśli Twoje dzieci uderzą brata lub siostrę, przytul je i wyjaśnij, że przyjemniej jest przytulać niż uderzać.

Tak czy inaczej, przytul się!

Written by Ewa Frankowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Jak rozpoznać kryzys emocjonalny w okresie dojrzewania

Jak rozpoznać kryzys emocjonalny w okresie dojrzewania?

Który styl rodzicielstwa jest najlepszy dla szczęśliwych dzieci

Który styl rodzicielstwa jest najlepszy dla szczęśliwych dzieci?