in

LoveLove OMGOMG

7 oznak że Twoje dziecko może być nadpobudliwe

Powody, dla których Twoje dziecko może być nadpobudliwe

oznak że Twoje dziecko może być nadpobudliwe

7 oznak że Twoje dziecko może być nadpobudliwe

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że Twoje maleństwo może być nadpobudliwe? Sprawdź 7 głównych znaków, które mogą wskazywać na takie zachowanie.

Opieka nad dzieckiem, które nigdy się nie zatrzymuje i zawsze zwraca uwagę na jakąś aktywność inną niż zaproponowana, może być dość trudne. Wielu rodziców ma wątpliwości, myśląc, że być może wychowują swoje dziecko w „zły” sposób. Być może jednak źródłem tych obaw jest jeden z najbardziej poszukiwanych, badanych i dyskutowanych tematów w świecie edukacji: nadpobudliwość.

Według słowników nadpobudliwość to nadmierna aktywność, która objawia się w różny sposób. Polega na nietypowym zachowaniu charakteryzującym się nadmierną aktywnością ruchową, deficytem uwagi i brakiem kontroli. Według Ministerstwa Zdrowia ADHD, znane również jako „zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, dotyka od 3% do 6% światowej populacji”.

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że Twoje maleństwo może być także dzieckiem nadpobudliwym? Często uważane za dzieci, które „żyją na Księżycu” lub „milę na minutę”, istnieje wiele nieporozumień, a diagnoza nadpobudliwości wymaga uwagi, obserwacji i troski. Podejrzewając objawy, rodzina musi zwrócić się do zaufanego specjalisty, który postawił diagnozę.

Aby rozwiać Twoje wątpliwości i zrozumieć, czy niektóre zachowania dziecka mogą wynikać z nadpobudliwości, poniżej wymienimy 7 głównych objawów prezentowanych w przypadku nadpobudliwości ruchowej i psychicznej. Mając ich świadomość, możesz poszukać profesjonalisty i dowiedzieć się, jak lepiej sobie poradzić z daną sytuacją. Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

1. Bardzo szybko męczy go aktywność

Bardzo szybko męczy go aktywność
Bardzo szybko męczy go aktywność

Jak często widziałeś, jak Twoje dziecko zanurzyło się w jakiejś czynności i po krótkim czasie przerwało wszystko i zajęło się czymś innym? Dość często zdarza się, że dzieci rozpoczynają grę i tracą cierpliwość, aby ją dokończyć lub przestają oglądać kreskówkę, zanim historia się nie skończy.

Obecnie ilość czynników rozpraszających we współczesnym świecie rzeczywiście przyczynia się do tego zachowania, dzięki urządzeniom mobilnym i kulturze natychmiastowości. Jednak nadpobudliwe dziecko zawsze tak robi, niezależnie od zadania.

Dlatego, aby pomóc rozwinąć poczucie spełnienia, zawsze zachęcaj do krótkich gier mających początek, środek i koniec, takich jak gry planszowe, które również zachęcają do koncentracji.

Zobaczysz, że poczucie „misji zakończonej” pomoże Twojemu dziecku dokończyć więcej rozpoczętych zadań.

2. Ma problemy z dyscypliną i organizacją

Dzieci naturalnie nie mają wyostrzonego zmysłu organizacji i należy go rozwijać w miarę dorastania.

Jeśli jednak zauważysz, że pomimo Twoich wysiłków Twoje dziecko nie potrafi przestrzegać zasad organizacyjnych, być zdyscyplinowanym, planować średnio- i długoterminowo, może to wskazywać na nadpobudliwość.

Aby rozwiązać tę sytuację, spróbuj wprowadzić do swojego codziennego życia szybsze i łatwiejsze zadania i zawsze gratuluj mu wysiłku włożonego w ich wykonanie, pracując nad pewnością siebie i unikając uczucia nerwowości i niepokoju.

Utworzenie w domu prostej tablicy zadań i przypięcie jej w widocznym miejscu może być sposobem na poprowadzenie Cię i pokazanie wszystkim członkom rodziny, jak sobie radzisz, za pomocą zabawnych przedmiotów, które pomogą przyciągnąć ich uwagę, takich jak kreda lub dekoracyjne magnesy.

Przeczytaj także: Ataki złości i burze entuzjazmu – Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami

3. Jest bardzo impulsywny

Utrzymanie zdrowego życia społecznego może być trudne, jeśli Twoje dziecko jest wyjątkowo impulsywne – zarówno Twoje, jako odpowiedzialnej osoby dorosłej, jak i jego, w towarzystwie przyjaciół.

Każda wyprawa do supermarketu może być bardziej męcząca niż maraton, rodzinny lunch może być frustrujący, a zwykła wycieczka do parku, aby się pobawić, staje się wojną. Czy potrafiłeś zobaczyć siebie w takich sytuacjach?

Dziecko nadpobudliwe znacznie szybciej reaguje na każdy konflikt. Nawet małe, nadpobudliwe dziecko zawsze ceni niedogodności, hałas, przeszkody i trudności, dlatego może być mu tak trudno nawiązywać spokojne kontakty towarzyskie z dziećmi w tym samym wieku.

W takich chwilach weź głęboki oddech i skieruj uwagę dziecka na coś innego, bardziej produktywnego. Wyjaśnij mu, że w kontaktach z ludźmi ważne jest, aby wykazywać się cierpliwością i dawać przykład, okazując mu także cierpliwość.

4. Ma trudności w szkole

Ma trudności w szkole
Ma trudności w szkole

Trzy poprzednie objawy pokazały, jak trudno nadpobudliwemu dziecku skoncentrować się na naturalnych, codziennych czynnościach. Teraz wyobraź sobie wyzwanie polegające na siedzeniu w klasie przez ponad 4 godziny, patrzeniu na tablicę lub słuchaniu głosu nauczyciela.

Twoje dziecko może być tak samo inteligentne, inteligentne i kreatywne jak jego przyjaciele. Jeśli jednak pozostawanie w bezruchu jest dla niego trudniejsze niż innym dzieciom w tym samym wieku, musisz zachować szczególną ostrożność.

Co więcej, chociaż dzieci nadpobudliwe charakteryzują się niezwykłą inteligencją, mogą potrzebować pomocy w zorganizowaniu się i przygotowaniu do ocen, co jest powszechne w tradycyjnej metodzie nauczania, co oznacza, że ich oceny w klasie nie osiągają pożądanych rezultatów lub ich wyniki spadają. w niektórych fazach.

Utrzymywanie częstego kontaktu z nauczycielem i monitorowanie osiągnięć dziecka to główny sposób na zdiagnozowanie problemów w klasie, które mogą wskazywać na nadpobudliwość.

5. Rozpraszają go bodźce odbierane z otoczenia

Nadpobudliwe dzieci zawsze szukają nowych przygód i bodźców, aby każde nowe otoczenie mogło być atrakcją dotykową. Często zdarza się, że nadpobudliwe dziecko dotyka i porusza przedmiotami, które przyciągają jego uwagę i wykazują w ruchach pewne tiki nerwowe.

6. Ma trudności z radzeniem sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami

Dzieci z nadpobudliwością, ogólnie klasyfikowane jako dzieci odbiegające od normy, mają większe trudności w przyswajaniu niektórych zachowań społecznych i mogą nie filtrować odpowiednio tego, co mówią, kierując się impulsami.

Dlatego zadaniem rodziny jest zachęcanie do zabaw, podczas których muszą wchodzić w interakcję z większą liczbą osób i pobudzać swoją wyobraźnię. Trzeba zrozumieć, jak bardzo niektóre zajęcia fizyczne i społeczno-edukacyjne, takie jak teatr, muzyka, prace w ogrodzie i interakcja ze zwierzętami, przyczyniają się do ich uspokojenia i naturalnej kontroli emocji.

7. Może mieć problemy ze snem i źle spać

Problemy z koncentracją i nadmiernym ruchem mogą skutkować zmianami w cyklu snu.

Bez spokoju niezbędnego do całkowitego odpoczynku organizmu, oprócz nagłych zmian nastroju wpływających na organizm, nadpobudliwe dzieci mają trudności z odpoczynkiem, dlatego zaleca się, aby włączyły do swojego planu zajęć aktywność fizyczną, która sprzyja dobremu samopoczuciu i reguluje rytm dobowy.

Pod względem fizycznym dzieci z ADHD mogą również wykazywać słabą postawę, problemy z oddychaniem, a nawet moczyć łóżko w wieku powyżej uznawanym za typowy dla sceny, ze względu na trudności w kontrolowaniu bodźców.

Po postawieniu diagnozy zmiana stylu życia, spowolnienie rutynowych obowiązków i nadmierny dostęp do informacji mogą znacznie złagodzić wszystkie te objawy.

Jesteśmy bombardowani bodźcami, wymaganiami i konkurencją, w wyniku czego mózg ulega zużyciu na skutek niekontrolowanego rozumowania i staje się „zamknięty w równowadze”.

Należy pamiętać, że wszystkie te znaki, które wskazujemy, gdy pojawiają się osobno, mogą oznaczać tylko to, że Twoje dziecko jest otwarte na życie, chce się bawić i bawić w świecie, który oferuje tak wiele sytuacji atrakcyjniejszych niż same zajęcia zaproponowane przez Ciebie lub szkołę.

Bądź uważny i obserwuj, bo jeśli wręcz przeciwnie, uważasz, że prezentując te objawy, Twoje dziecko cierpi, ma pewne upośledzenia społeczne lub upośledzenie w rozwoju poznawczym, musisz zwrócić się o specjalistyczną pomoc do profesjonalisty.

Nadpobudliwość może mieć różny stopień nasilenia i wymaga wielodyscyplinarnego leczenia, które w niektórych przypadkach może obejmować terapię psychologiczną, leki i opiekę dostosowującą proces uczenia się do ich stanu, zawsze podkreślając, że te dzieci są tak samo zdolne, jak ich koledzy z klasy i nie mają tych samych objawów.

Aby stawić czoła temu problemowi na co dzień, rodzina musi cechować się miłością, zrozumieniem i cierpliwością. Nadpobudliwe dziecko może również wiele zyskać na kontakcie ze zwierzętami, które je uspokajają i stają się prawdziwymi przyjaciółmi.

Co więcej, możesz na nowo przemyśleć swój styl życia i styl życia wszystkich domowników. Czy w tak dynamicznym społeczeństwie nie jest czasami ważne, aby „nacisnąć stopę na hamulec”?

Spokój Twojego dziecka zaczyna się od Twojego spokoju ducha!

Written by Ewa Frankowski

One Comment

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wskazówki na udane urodziny dziecka

Wskazówki na udane urodziny dziecka

zabawnych i łatwych rękodzieł na Halloween

10 zabawnych i łatwych rękodzieł na Halloween