in

LoveLove OMGOMG

W ten sposób możesz z miłością wyznaczać granice swoim dzieciom

W ten sposób możesz przekazać swojemu dziecku spokój i pewność siebie

W ten sposób możesz z miłością wyznaczać granice swoim dzieciom

Zachowanie spokoju i spokoju jest czasami łatwe dla rodziców w stresującym codziennym życiu rodzinnym. Ekspert powiedział nam w wywiadzie, jak nadal potrafisz wyznaczać granice swoim dzieciom z miłością i uznaniem.

Zachowaj spokój w trudnych sytuacjach i w ten sposób zapewnij swoim dzieciom pełne szacunku wychowanie. Dla wielu brzmi to niemożliwie. Wcale tak nie jest! Znana autorka i nauczycielka literatury faktu dla dzieci, młodzieży i literatury faktu, Heidemarie Brosche, w swojej nowej książce pisze: „Czy powinienem był ładniej karcić?” praktyczne instrukcje i przykłady sytuacji, które pomogą Ci zachować spokój. Opowiedziała nam, jak rodzice wychowują swoje dzieci delikatnie, z miłością i uznaniem – bez karcenia, gróźb i krzyków. Opowiada nam, jak to zrobić w wywiadzie.

RODZICE: Droga Pani Brosche, w jakich typowych sytuacjach zauważa Pani duży potencjał do kłótni i nieporozumień w komunikacji pomiędzy rodzicami i dziećmi?

Kiedy dziecko nie chce tego, czego chcą rodzice, na początku spróbuj nawiązać przyjazną rozmowę i odwołać się do rozsądku, ale jeśli dziecko tego nie słucha, szybko wkrada się ubliżający lub groźny ton, a dziecko głos staje się coraz głośniejszy. Staje się szczególnie wybuchowy, gdy czasu jest mało, a rodzice – niezależnie od dziecka – są nerwowo spięci.

Jak rodzice mogą uniknąć karcenia, gróźb i krzyków w takich stresujących sytuacjach?

Jak rodzice mogą uniknąć karcenia, gróźb i krzyków w takich stresujących sytuacjach
Jak rodzice mogą uniknąć karcenia, gróźb i krzyków w takich stresujących sytuacjach

Oprócz miłości jesteście także gotowi na jasność i przywództwo, co nie oznacza, że odrodzi się autorytarne zachowanie z wcześniejszych czasów. Przejrzystość nie ma nic wspólnego z wywoływaniem strachu lub sprawowaniem władzy. Dzieci potrzebują rodziców, którzy zapewnią im wsparcie i orientację. Rodzice muszą postrzegać swoje dzieci jako istoty posiadające równą godność i traktować je poważnie – tego właśnie nie robiono w czasach autorytarnych.

Przeczytaj także: Ataki złości i burze entuzjazmu – Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami

Polecam również:

a) Zmiana perspektywy: Jak czuje się ta sytuacja moje dziecko?
b) Zapobieganie: W jakich warunkach, w jakim czasie i w jakich miejscach stale pojawiają się stres i konflikty? Jak można to złagodzić?
c) Dobra rodzicielska troska o siebie może również oznaczać proszenie innych osób o pomoc. Ponadto rodzice powinni okresowo badać swoje życie pod kątem wkradających się w nie niepotrzebnych czynników stresogennych.

W jaki sposób edukacja oparta na szacunku może odnieść sukces? Czy możesz podzielić się trzema wskazówkami dla rodziców, jak ładniej karcić?

  1. Jeśli coś jest dla Ciebie naprawdę ważne, powiedz to dobitnie! To jeszcze nie tyrada.
  2. Kiedy krytykujesz, pokaż dziecku wyraźnie, że masz na myśli tylko jego zachowanie!
  3. Pozwól dziecku poczuć Twoją miłość nawet w konflikcie, na przykład głaszcząc go po ramieniu lub obdarzając go lekkim uśmiechem!

Kiedy rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, jak traktują swoje dzieci?

Kiedy jesteś w złym humorze i czujesz, że sięgasz własnych granic. A kiedy jest publiczność – nie dlatego, że masz przed nią odgrywać rolę superrodzica, ale z jednej strony dlatego, że tak łatwo jest czuć się przed publicznością bezradną i zawstydzoną i dlatego zwykle tego nie robisz reaguj spokojnie, a z drugiej strony dlatego, że dzieci nie powinny być zawstydzane i eksponowane w obecności innych osób.

Co pomaga rodzicom stać się bardziej zrelaksowanymi w codziennym życiu rodzinnym?

Co pomaga rodzicom stać się bardziej zrelaksowanymi w codziennym życiu rodzinnym?
Co pomaga rodzicom stać się bardziej zrelaksowanymi w codziennym życiu rodzinnym?

Pomocna może być praca nad własnym nastawieniem: wyzwania takie jak buntowniczy maluch czy zbuntowany nastolatek są wówczas postrzegane jako naturalne wyzwania życiowe. Ponadto rodzice mogą przemyśleć swoje podejście do sytuacji konfliktowych, czyli uznać, że dziecko nie jest złe, ale staje w obronie siebie i swoich interesów.

W ten sposób dziecko ćwiczy tolerancję na frustrację i umiejętność radzenia sobie z konfliktem.

Jeśli dziecko przeżywa rozczarowanie, którego doznało, w sposób smutny lub zły, czasami trzeba to znieść. Pomaga uświadomić sobie, że dziecko się uczy: Mam swoje potrzeby, ale nie wszystkie z nich da się zaspokoić. W ten sposób dziecko ćwiczy tolerancję na frustrację i umiejętność radzenia sobie z konfliktem.

Czy masz jakieś rady, jak prawidłowo stawiać granice?

W żadnym wypadku nie należy ich stawiać, bo „dzieci po prostu potrzebują granic”. Ale jeśli dziecko zagraża własnemu dobru, potrzebuje granicy, jeśli zagraża lub nęka innych, to samo. A jeśli rodzice mają pewność, że osobiście osiągnęli kres spokoju, to też jest to granica. We wszystkich tych przypadkach rodzice muszą wyrazić wyraźny sprzeciw, ale nie w sposób besztający i „zły”, nawet jeśli dziecko gwałtownie protestuje.

A co jeśli dziecko całkowicie się wyłączy, gdy nie przestanie krzyczeć i wpada w złość na podłogę w miejscu publicznym. W takich chwilach wiele osób traci rozum

Jeśli obecni są świadkowie, irytację rodziców pogłębia także fakt, że mogą czuć się zawstydzeni i wyśmiewani przez wyzywające, niesforne i „niewłaściwie zachowujące się” dziecko. Uważam, że pomocne jest wyobrażenie sobie tego, co może się wydarzyć wcześniej i odtworzenie tego w głowie. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, jako matka lub ojciec nie będziesz już dłużej zaskoczony. W takich przypadkach rodzice również powinni podjąć świadomy wysiłek, aby obdarzyć dziecko uczuciem, czyli pozostać przy nim, nie mówiąc za dużo. Dziecko czuje: Mama czy Tata też są ze mną w tej kryzysowej sytuacji, ale nie poddają się.

Jak rodzice mogą okazywać szacunek i wdzięczność, jednocześnie wyznaczając granice?

Jeśli rodzice mają trudności z wyznaczaniem granic, pomocne mogą być dwie myśli:

  1. To jest dobre dla mojego dziecka! Dziecko otrzymuje ode mnie zarówno uznanie, jak i wskazówki, bez podważania jego poczucia własnej wartości przez dewaluację i obelgi.
  2. Jest to dobre dla naszego wspólnego życia, a zatem także dla mnie jako matki lub ojca!

Sytuacje często nasilają się, gdy rodzice zbyt długo pozostają niejasni, a dzieci stają się coraz bardziej podekscytowane, aż w końcu kończy się przysłowiowa cierpliwość rodziców i w obliczu niepokoju i bezradności uciekają się do niewdzięcznych reakcji i środków.

O czym zapomina większość rodziców, kiedy krzyczą i besztają swoje dzieci?

To nie tylko nie przynosi żadnych efektów na dłuższą metę, ale szkodzi dzieciom. Aby Cię uspokoić: jeśli między rodzicami a dziećmi istnieje bezpieczna więź, jeśli relacja jest dobra i charakteryzuje się uznaniem, w skrócie: jeśli dzieci mogą być pewne bezwarunkowej miłości rodziców, wówczas „wybaczą” także okazjonalne wybuchy .

Jakie są długoterminowe korzyści dla dzieci, gdy rodzice kształtują dla swoich dzieci komunikację i wychowanie pełne uznania?

Naturalnie przenoszą to uznanie na swoje własne życie – w życie z przyjaciółmi, partnerami i w pracy. W ten sposób społecznie może się coś zmienić na lepsze. I oczywiście Twoje własne dzieci w pewnym momencie na tym skorzystają.

Written by Ewa Frankowski

5 Comments

Leave a Reply

5 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

  4. Pingback:

  5. Pingback:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ataki złości i burze entuzjazmu

Ataki złości i burze entuzjazmu – Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami

7 najgorszych błędów w komunikacji z dziećmi

7 najgorszych błędów w komunikacji z dziećmi