in

LoveLove OMGOMG

8 rzeczy jak nauczyć dziecko dbać o środowisko

Proste sposoby nauczania dzieci o środowisku

rzeczy jak nauczyć dziecko dbać o środowisko

8 rzeczy jak nauczyć dziecko dbać o środowisko

Troska o środowisko może dostarczyć dzieciom i nastolatkom cennych lekcji, takich jak hojność, cierpliwość i zrozumienie.

Dzieje się tak, ponieważ działania konserwatorskie zachęcają do postrzegania środowiska, w którym się znajdujemy, podkreślając naszą rolę w tym ekosystemie. W ten sposób dbając o domenę, dbamy o naszą przyszłość.

Co sądzisz o rozwijaniu świadomości ekologicznej swojego dziecka? Aby to osiągnąć, pomocne mogą być drobne czynności w domu. Czytaj dalej, aby poznać edukację ekologiczną i poznać 8 ćwiczeń zachęcających do dbałości o środowisko. Dobre czytanie!

Historia edukacji ekologicznej

Debata na temat edukacji ekologicznej rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy kilka krajów zgłosiło konsekwencje interakcji człowieka dla światowej flory i fauny — termin ten po raz pierwszy pojawił się w 1965 roku w Anglii podczas Konferencji na temat Edukacji na Uniwersytecie Keele, która znaczenie ponownego przemyślenia działań człowieka w środowisku.

Podczas konferencji przygotowano dokument zatytułowany „Traktat o edukacji ekologicznej na rzecz zrównoważonych społeczeństw i globalnej odpowiedzialności”. Ustalono, że edukacja ekologiczna musi rozwijać świadomość etyczną dotyczącą wszystkich form życia i interakcji z ludźmi.

Świadomość ekologiczna

Świadomość ekologiczna
Świadomość ekologiczna

Biorąc pod uwagę tę historię, dbanie o środowisko wymaga znacznie więcej niż tylko patrzenia na przyrodę; musimy wziąć udział. Świadomość ekologiczna to zdolność człowieka do postrzegania siebie jako części natury. Taka percepcja zapewnia doświadczenie i zawłaszczenie przestrzeni, a co za tym idzie, samowiedzę.

Dlatego dobrze rozwinięta świadomość ta sprawia, że człowiek postrzega siebie jako członka ekosystemu, pełniącego funkcje niezbędne do przetrwania i utrzymania flory i fauny.

Dlatego zachęcanie dzieci do rozwijania tej umiejętności jest niezbędne, aby zapewnić przyszłość, w której interakcja człowieka ze środowiskiem będzie mniej szkodliwa. Kiedy dzieci zrozumieją konsekwencje niektórych postaw, takich jak marnowanie wody i zanieczyszczenie, mogą promować nowe nawyki i zmiany społeczne.

8 ćwiczeń dbających o środowisko

Teraz, gdy powiedzieliśmy już trochę o edukacji i świadomości ekologicznej, czas przedstawić kilka ćwiczeń – które można wykonywać codziennie w domu – aby zachęcać dzieci do zdrowych nawyków związanych z ochroną środowiska. Wymeldować się!

1. Twórz zabawki z recyklingu

Twórz zabawki z recyklingu
Twórz zabawki z recyklingu

Świetnym sposobem na zachęcenie do dbania o środowisko jest promowanie kreatywności dzieci poprzez tworzenie zabawek z materiałów nadających się do recyklingu.

Do wykonania lalek można wykorzystać niektóre tkaniny i bawełnę; na przykład stary notatnik można wykorzystać do zrobienia łódek i kapeluszy. Rolki papieru toaletowego i butelki dla zwierząt można zamienić w roboty samochodowe.

2. Zmień ubrania i zabawki

Kolejna istotna wskazówka jest związana z konsumpcją. Zamiast kupować nową zabawkę lub strój, co powiesz na promowanie wymiany wśród przyjaciół i rodziny? W ten sposób możesz obudzić w dzieciach poczucie dzielenia się i hojności, zachęcając na przykład do oddawania zabawek, których już nie używają. Dziś wiadomo na przykład, że przemysł tekstylny jest jednym z najbardziej zanieczyszczających środowisko na świecie, podobnie jak przemysł naftowy.

3. Nie marnuj wody

Możesz prowadzić małe kampanie i gry, aby zachęcić dziecko do skrócenia czasu kąpieli dziecka lub innych czynności wymagających znacznych ilości wody. Jedną ze wskazówek jest stworzenie dynamiki, która pokaże najmłodszym, na przykład, jak ważne jest namydlanie się przy wyłączonym prysznicu.

Inną czynnością jest ostrzeżenie o pozostawieniu otwartego kranu na dłuższy czas. Pamiętaj, że Twój przykład jest najważniejszą nauką, jaką może zdobyć dziecko. Nie ma sensu sugerować jej szybszego prysznica, jeśli zwykle nie robisz tego samego.

Przeczytaj także: Zrozum ryzyko, jakie niesie ze sobą nadmierna ochrona dzieci

4. Zachęcaj do tworzenia ogrodów warzywnych

Zachęcaj do tworzenia ogrodów warzywnych
Zachęcaj do tworzenia ogrodów warzywnych

Tworzenie ogródków warzywnych w butelkach PET to sposób na ćwiczenie dzieci w obcowaniu z przyrodą i roślinami oraz cierpliwości. Nie wspominając oczywiście o tym, że jest to zdrowa aktywność na świeżym powietrzu. Daj dziecku sadzonkę i zachęć do odpowiedzialności za podlewanie i pielęgnację rośliny przez cały proces wzrostu. Skorzystaj z okazji, aby pogłębić to postrzeganie, rozmawiając także o znaczeniu sadzenia drzew i ochrony terenów zielonych w Twoim mieście.

5. Nie marnuj jedzenia

Jednym z największych problemów zrównoważonego rozwoju jest obecnie marnowanie żywności. Ciekawym rozwiązaniem może być wprowadzenie niektórych zajęć kulinarnych do rutyny Twojego malucha. Oprócz rozwijania nowych umiejętności, dzieci uczą się także wprowadzania nawyków konsumenckich do swojego codziennego życia, które pomagają dbać o środowisko.

Można na przykład przygotowywać specjalne posiłki z produktów, które nie są spożywane lub których data ważności jest bliska. Możesz także zebrać całą rodzinę i przygotować pyszne dania z części owoców i warzyw, które w innym przypadku zostałyby wyrzucone na śmietnik, np. placki ze skórką bananową, kluski z resztek warzyw i tak dalej.

6. Segreguj odpady

Jak już wiemy, materiały mogą, ale nie muszą, zostać poddane recyklingowi, w zależności od ich charakteru. Z tego powodu podczas utylizacji zawsze ważne jest oddzielenie odpadów organicznych od suchych. Warto poprosić o pomoc w rutynowych czynnościach separacyjnych, aby tę świadomość obudzić w Maluszku.

Skorzystaj z okazji, aby wyjaśnić proces recyklingu i dlaczego konieczne jest oddzielanie materiałów takich jak plastik i papier. Jedną ze wskazówek jest wykonanie w domu małych pojemników w różnych kolorach, aby prawidłowo segregować odpady.

7. Zachęcaj do opieki nad zwierzętami

Zachęcaj do opieki nad zwierzętami
Zachęcaj do opieki nad zwierzętami

To bez wątpienia jedno z ulubionych zajęć najmłodszych. Jeśli masz możliwość adopcji zwierzaka, skorzystaj z okazji, aby zachęcić do dbania o inne żywe istoty i ogólnie o przyrodę.

W takim przypadku możesz powierzyć maluchowi pewne obowiązki, takie jak karmienie zwierzęcia. Jeśli nie ma możliwości posiadania zwierzęcia, istnieją inne miejsca, do których możesz zabrać dziecko, takie jak ogrody zoologiczne i farmy, aby obserwować dziką przyrodę. W tych miejscach można wyjaśnić znaczenie zwierząt dla równowagi ekosystemu i dlaczego niektórych nie można trzymać w domu!

8. Sprawdź programy dla dzieci

Na koniec warto przybliżyć dzieciom bajki, filmy, filmy dokumentalne i inne programy dostosowane do wieku, które poruszają tę tematykę. Bez wątpienia rozrywka to doskonały sposób na budowanie wyobraźni, a jednocześnie uwydatnianie ważnych kwestii.

W niektórych miastach można także znaleźć bezpłatne warsztaty i inne wydarzenia, które pomagają w edukacji ekologicznej w zabawny i dostosowany do wieku dzieci sposób. Warto więc sprawdzić dostępne harmonogramy.

Edukacja ekologiczna stała się w ostatnich latach tematem przewodnim. W końcu coraz częściej dostrzegana jest potrzeba wspólnych wysiłków na rzecz ograniczenia wpływu na środowisko i zachowania ludzkiej egzystencji, która jest częścią przyrody.

W tym sensie dorośli i dzieci mogą zmienić drobne nawyki na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości. Pamiętaj, że dzisiejsze dzieci w przyszłości przejmą rolę dbania o środowisko. Dlatego istotne jest kształtowanie w domu zdrowych postaw, aby dzieci mogły działać w życiu codziennym, a kto wie, nawet w przyszłych zawodach. Dzięki świadomości i mądrości możemy zachować piękno wszystkiego, co zapewnia natura.

Written by Ewa Frankowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dlaczego rodzicielstwo bliskości jest tak ważne

Dlaczego rodzicielstwo bliskości jest tak ważne?

Czy Twoje dziecko jest bardzo wrażliwe

Czy Twoje dziecko jest bardzo wrażliwe? wskazówki, które warto rozpoznać